Jjinmandu (찐만두) - Haftanın Kore Yemeği (#8)


Bu Haftanın Kore Yemeği sokak yemekleri arasında görebileceğiniz belki de bildiğiniz mandunun buğulanmış hali olan Jjinmandu (찐만두) anlatmak istedim. Türkçe olarak telaffuzu yazdığım gibi okursanız cinmandu şeklindedir. Türkçe'ye çevirmek gerekirse benim çevirim ile buğulanmış mandu mantıları güzel bir çeviri olabilir.


Mandunun benzerlerine diğer uzakdoğu ülkelerinin mutfaklarında da rastlamak mümkün. Çin'de jiaozi, Japonya'da gyoza olarak mandu benzeri yemekleri görebiliyoruz. Fotoğrafta gördüğünüz tencere tarzı bir aletin üzeri kapakla kapatılıp buhar ile beraber manduları pişiriyorlar. Bu şekilde yapılan manduya da jjinmandu deniliyor.


Tabii değişik değişik, farklı mandular yapmak aşçının hünerine ve zevkine kalıyor. Yapılışı çok zora  benzemiyor. Sanki mantı yapar gibi yapılıyor ama tabii ki Kore Mutfağı olduğu için içerisinin malzemelerini bulmak veya kullanmak bizlere, Kore yemeği severlere kalıyor. Mandunun içerisine domuz eti, soğan, lahana, havuç, şeffaf noodle vb. birbirinden farklı birçok malzeme katılıyor. Yine aşçının tercihine göre içerisinin malzemeleri farklılaştırılabilir.

Maliyet: Ortalama 1 tabak başına bu mükemmel mantı tarzı Kore yemeği, Kore parasıyla 3000 won Türk Lirası ile yaklaşık olarak 6,5 TL'ye denk geliyor.

Bir önceki yazı >>>
My Lovely Girl (2014) - Hangi Diziyi İzliyorum?

Geçen haftaki "Haftanın Kore Yemeği" >>>
Tteokbokki (떡볶이) (#7)

Kore hakkında daha fazlası için blogumu ve sosyal medya (youtube, twitter, facebook) hesaplarımı da takip etmeyi unutmayın.
Sosyal medya hesaplarında paylaşıp bu yazının daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsin.
Jjinmandu (찐만두) - Haftanın Kore Yemeği (#8) Jjinmandu (찐만두) - Haftanın Kore Yemeği (#8) Biri Kore mi dedi? (김태풍) tarafından üstüne kuruldu. 10/12/2014 Oylama: 5
Copyright© 2011 Biri Koremi Dedi™ Çeviri - Korece Öğrenelim - Kore Adına Birçok Şey. Blogger tarafından desteklenmektedir.