Neden Kore? ...

Merhabalar, şayet Kore ile ilgileniyorsanız bu sorularla karşılaşmanız olasıdır.
  • Neden Kore?
  • Neden Güney Kore?
  • En çok sevdiğiniz şeyi?
  • En çok sevdiğiniz drama?
  • En çok sevdiğiniz oyuncu?
  • En çok sevdiğiniz şarkıcı?
Bana kalırsa biz Türkiye'de yaşayanlar, nedenini bilmediğim bir şekilde bu bazı sorulara kesin yanıtlar veremiyoruz. Şimdi de yukarıda yazmış olduğum sorulara hazır olsanız iyi edersiziniz Çünkü...

Nedeni şu ki Korelilerin soracakları soruların en başında bunlar geliyor. Özellikle bizler -en- ile başlayan soruları cevaplamakta çok sıkıntı çekeriz. Korelileri etkilemek, onlardan ilgi görmek istiyorsanız bu tip sorulara hazır olmalısınız ve kesin olmasınız. Kesin olmaktan kastım; sorulara net cevaplar verebilmelisiniz. Bizler her şeye yuvarlak cevaplar vermeye alışmışız. Genelde yuvarlak cevaplarla konuşuruz. Nedenini bilmiyor olsam da, kültürümüzün ve İslam dininin baskınlığının (%97) buna sebep olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; her şeyi Allah'ın bildiğini ve onun kudreti çerçevesinde her an her şeyi olacağını düşündüğümüz için genellikle kesin konuşmaz ve Allah izin verirse, nasip olursa vb. şekillerde cevaplar veririz. Planlarımızda bile %100 kesinlik asla olmaz. Bu noktada koreliler pek de bu şekilde değillerdir. Tabii ki herkesimde bizim gibi olanlar yok değildir ama gözlemlerimce genelde koreliler kesin konuşurlar. Bizim gibi her şeyi Allah'a bıraktıklarını söyleyemeyeceğim :).

Biraz konunun dışına çıkar gibi olmuşum hemen toparlayıp asıl konuya dönelim. Korelilerle bir araya geldiğinizde kesin sorulacak sorulardan biri Neden Kore? sorusudur. Bilmiyorum demek sizi büyük sıkıntılara sokabilir. Mahcubiyet hissedebilirsiniz. Direk nedenini söyleyin. Biliyorum, kesinlikle tek bir nedeni yok ve bundan dolayı tek bir cevap veremiyorsunuz ama en azından verecek bir tane net cevabınız olsun. Mesela, dramalarından dolayı ya da dilini çok sevdim. Veyahut bize birazcık benziyorsunuz, bizim gibi cana yakınsınız, k-pop (korean pop, kore pop müziği) çok seviyorum gibi çeşitli cevaplar verebilirsiniz. Fakat cevap vermemezlik etmeyin. Benden size tavsiye olsun. Bilirim birçok kişinin cevabı hazırdır ama cevabı hazır olmayanların yani daha bu soruyla karşılaşmamış olanlara söylediklerim.

Bize büyük sıkıntılar verecek sorulardan; "En" takısının bulunduğu soruları cevaplamak oldukça zordur. Neden mi? Çünkü bir tane değildir genelde sordukları soruların cevapları bizim için. Fakat onlar illaki bir tane cevap istiyorlar. Ya güzel insan hiç öyle bir tane şeye bağlı kalınılır mı?! Aaa olmaz öyle şey. Sevdik mi birçok şeyi sevebiliriz. Bence bu en ile başlayan sorular küçükken bize sorulan şu soruya benzer: En çok anneni mi yoksa babanı mı seviyorsun? İşte bir türlü cevap veremediğimiz bu soru gibi en ile başlayan birçok soruya bizler cevap vermekte çok güçlük çekeriz. Bundan dolayı korelilere karşı ufaktan hazırlanın. Sorulara cevap veremeyecek olsanız bile birer kulp bulun derim. Yoksa onların karşısında en basit sorulara bile cevap veremeyen kişiler konumuna düşmek istemezsiniz diye düşünüyorum.

Belki yukarıda  yazmış olduğum sorulara cevap vermek isteyebilirsiniz. Hatta yorum olarak cevap vermeniz beni çok mutlu edecektir. Bu sayede bende siz kore severlerin ya da kore ile ilgilenenlerin Neden Kore'yi seçtiğinizi anlayabilirim. Sizlerde bu en sıfatıyla başlayan sorulara benim nasıl bir cevap verdiğimi duymak istersiniz ama bunu sonralara saklamak istiyorum. Benim Neden Kore? sorusuna cevabım sürekli değişmekte. Bundan dolayı tamamen netlik kazandığı zaman sizlerle paylaşmak isterim.

Güney Kore 'den ilginizi çekebilecek fotoğraflar ekliyorum. Her biri birbirinden güzel. Üzerine tıklatıp resimlerin büyük hallerini görebilirsiniz.

 (Hızlıca yazıp yazıyı yayınladım. Hatalar varsa ve anlam kaymaları, atlamalar olmuşşa affola. )

Neden Kore? ... Neden Kore? ... Biri Kore mi dedi? (김태풍) tarafından üstüne kuruldu. 4/24/2013 Oylama: 5
Copyright© 2011 Biri Koremi Dedi™ Çeviri - Korece Öğrenelim - Kore Adına Birçok Şey. Blogger tarafından desteklenmektedir.