Kore Yemekleri Deninlince Akla İlk Gelen ...

http://aeriskitchen.com/
        Kore yemekleri denilince akla ilk gelende bizim ramen olarak bildiğimiz, kimilerinin Türkçe altyazılı izledikleri Kore dizilerinde çevirilen erişte haliyle, kimilerininde(ben mesela) korecesini öğrendiği ismiyle Ramyon (라면) 'dur. Tamam anladık. Neyse, artık herkes bilir ve ister oldu değil mi... Çünkü dizilerde hep görüyoruz. Bir sürü çeşidi var. Mesela bu fotoğrafta 10 çeşit ramyon üst üste dizilmiş :)

         Halen daha yemeyen var mı bilmiyorum. Migroslarda, carrefourda falan satıldığını gördüm. Hatta satın  aldım bile :). Bizim marketlerde satılanların bir çoğu çok kötü maaşesef ama ne yapalım hiç yoktan iyidir. Abi o kadar dizi-drama izliyoruz, canımız çekiyor napalım! Yemeyelim mi?... ;) Valla bir müddet çubuk markarna (spagetti) ile idare edilirde bir noktadan sonra insan gerçeğini yemek isteyior kanımca. Sizinde bu şekilde düşündüğünüzü farz ediyorum.

        Neyse ramyonu geçtim ben. Arada zaman buldukça Kore Yemeklerini ufaktan tanıtayım diyorum. Hep bende çok bilmiyorum. Araştırırken öğrenirim fena mı...
        Şimdi 8-10 çeşit Kore yemeği yemişliğim var. Tadını unutamadığım, hep canımın istediği, hatta benim için harika bir tadı olan; Kore lokantasına beraber gittiğim Türk arkadaşlarımında tadını unutamadığı ve benim en çok sevdiklerim arasında yer alan bir yemekten bahsetmek istiyorum: Kimchi jjigae (김치찌개).


       =>Korelilerin çorbası.
       Bunu sabah-öğle-akşam demeden her daim yiyorlar (bizde öyle değil miyiz? Çorbayı her zaman yiyebiliriz.). Tadı muhteşem. İçinde kimchi, et (domuz veya sığır, ben sığır etli olanından yedim tabii ki), kuru soğan, yeşil soğan, fasülye, mantar, zencefil, sarımsak, susam yağı, soya sosu, biber ve tuz var. Yazdıklarım belki bune dedirtebilir ama şayet bir gün olurda bir Kore lokantasına yolunuz düşerse kimci jjigae yemeden çıkmayın derim. Bence harika ya, harika bir tadı var. 15 kişi beraber gitmiştik Kore lokantasına. Herkes kimchi jjigae yedi ve beğenmeyen kimse çıkmadı.

      Özellikle suyunun tadı harikulade.Yani daha ne kadar tarif edebilirim bilmiyorum. Önünüze sımsıcak, fokur fokur kaynar vaziyette getiriyorlar. Zaten masaya gelirken bir büyü altına giriyorsunuz. Sizi alıp götürüyor.

     Sizde yediğiniz Kore Yemeklerini, sevip sevmediğinizi ve nedenini benimle paylaşırsanız sevinirim.
Kore Yemekleri Deninlince Akla İlk Gelen ... Kore Yemekleri Deninlince Akla İlk Gelen ... Biri Kore mi dedi? (김태풍) tarafından üstüne kuruldu. 5/01/2012 Oylama: 5
Copyright© 2011 Biri Koremi Dedi™ Çeviri - Korece Öğrenelim - Kore Adına Birçok Şey. Blogger tarafından desteklenmektedir.