Güney Kore'de Köpek Etinin Yeri ...

Köpek Çiftliği Kaynak
 Arkadaşlar bugün harika bilgiler edindim. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Takip ettiğim bir blogtan ingilizce okudum. Çok ama gerçekten çok uzun bir yazıydı. Otobüs yolculuğunda ne yapılır diye düşünürken önceki gün yazıyı görmüştüm ve uzun olduğundan dolayı sonra okurum demiştim. O aklıma geldi ve açtım başladım okumaya. Aklımda kalanlar çerçevesinde kısacık bahsetmeyi düşünüyorum. Konusu başlıktanda anlaşılabileceği gibi Kore'deki insanların köpek eti yemeleri ile alakalıydı.

Ya gerçekten uzun bir yazı yazmış. Taa yemeğin tarihinden girmiş, geleneksel açıdan incelemiş vb. makaleler bulup koymuş, araştırmalar, incelemeler, anketler, mitolojiler... Hemen başlayalım o zaman. Kore mutfağının gelişme yönü şöyle olmuş arkadaşlar; genelde insana fayda sağlayacak ve ona avantaj kazandıracak tipte
şeylere başvurulmuş. Örneğin, yemeklerinde sarımsak oldukça çok kullanılıyor. [Bu arada şu sıralar Kore mutfağına acayip ilgim var, epey video izliyorum :)] Kimchi'yi bilirsiniz değil mi_? Kimchi bizim turşumuza benzer Korelilerin tarihi bir yemeği diyelim. Bu kimchinin tuzu ve sarımsağı oldukça bol oluyor. Nedenide şuna gösterilmiş; sarımsak kimchinin kurtlanmasını önlüyormuş(tabii bir sürü etken vardırda yazıdan kısmen bunun üstüne yapılandırılmış). Bunun gibi köpek etininde bir kaç faydası gibi şeylerinden bahsedilmiş :) Ben buraları çok hızlı geçtim burada bahsetmeninde mantığı pek yok. En büyük özelliği olarak çok lezzetli olması gösteriliyor. Ayrıca yemeklerin illaki fayda sağlaması gerekmiyormuş. Mesela sazan balığı bunlara pek lezzetli gelmiyormuş. O açıdan pek tüketmiyorlarmış.

Harbiden mi_? o_O Yok canım ŞAKA olsun diye koydum bunu.
Bundan epey zaman önce köpek eti oldukça tüketiliyormuş. Tabii ki bizim bildiğimiz, düşündüğümüz gibi değil. Nedir bizim düşündüğümüz tavuk, sığır eti gibi yemeklerde kullanılıyor, sık sık tüketiliyor. Hayır efendim, öyle değil. Çok sık tüketmiyorlarmış. Nasıl düşünebiliriz, özel günlerde diyelim ya da kutlamalarda olabilir. Anlayacağınız 1-2 ayda falan. İşin ufağından tarihi böyle. Fakat bizim açımızdan şöyle düşünmemek lazım; ay efendim günah, olmaz bu ne ya dememeliyiz. Ona bakarsanız Hindistan'da inek kutsal ama Türkiye'de oh ne güzel, kesip ne güzelde yiyoruz. Bu açıdan bakarsak daha güzel olur yani demek istediğim bir noktada objektif, tarafsız bakabilmek gerekiyor.

Gelelim günümüzde Güney Kore'de köpek etinin yerine.
2008 yılında orta ve üst yaştaki insanlar arasında yapılan bir ankete göre köpek eti yiyor musunuz ve bu yasallaştırılmalı mı sorularına verilen evet-hayır oranları şu şekilde(sayıları tam hatılamıyorum ama yaklaşık olarak): %69 Evet, %31 Hayır.
Aynı anket gençler arasında düzenlendiğinde %49 Evet çıkıyor. Ama 2010 yılında aynı anket düzenlendiğinde orta ve üst yaş grubundaki oranlarda pek bir değişme olmuyor ama gençler arasındaki oranlarda epey bir değişiklik gözleniyor ki şu şekilde(hatırladığım kadarıyla); oran %60 - %65 Hayır çıkıyor. Sizinde gördüğünüz gibi gençler arasında köpek eti yenmesine olan tepki giderek artıyor. Eskiden evlerde beslenen köpek yok denecek kadar azmış. Hatta evde, evcil hayvan olarak beslenen köpek türü bir taneymiş. Türün adını hatırlamıyorum. Ama günümüzde yaygınlaşmaya başlamış. Gençler arasında gruplaşıp sokaklarda protesto yapılmaya bile başlanmış.
Köpek etinin yasallaştırılmasına karşı eylemler (2008) Kaynak
Şimdilerde yaşlılarda dahil olmak üzere köpek eti yenme oranı oldukça azmış, yılda 1-2 defaya kadar düşmüş ama halen daha Kore'de köpek etinden yemek yapan restorantların olduğu bir gerçek. Mesela Kore'de de tavşan eti neredeyse hiç tüketilmiyormuş. Fakat tavşan etini çok fazla tüketen ülkeler var. Hee diyorsanız ya köpekler çok şeker, güzel şeyler yenir mi hiç, alın size tavşanda çok şeker-tatlı hayvan yenir mi hiç_?...

Ayrıca bugün bir Koreli ve Kore'de yaşayan bir arkadaşımlada bu konu üzerinde konuştuk. Bana söylediği şey şuydu; ben ne yedim ne de çevremde yiyen biriyle karşılaştım ama yiyenler var biliyoruz. Sizin düşündüğünüz gibi, yediğimiz biftek, tavuk vb. yer gibi sık tüketilen bir şey değil. Yılda bir defa anca tüketiliyordur.
Yazdıklarımızı bir sonuca bağlayıp özetleyelim.

 Sonuç Olarak:
1) Koreliler köpek eti yiyorlar ama benim ve sizin düşündüğünüz gibi sığır eti, tavuk eti yer gibi sık değil.
2) Eğer beğenmiyorsanız, yemek istemiyorsanız ne âlâ. İstediğinizi tüketip mutlu olabilirsiniz. Koreliler(yaşlılar) köpek etinin lezzetli olduğunu düşünüyorlar.
3) Gençlerde acayip derecede bu konuya duyarlılık artmış durumdadır. Köpekleri yemek yerine evde evcil hayvan olarak bakmayı tercih edeceklerini söylüyorlar.
...........
 Benim şahsi yorumum sizinde okuduğıunuz gibi gençler arasında giderek popülaritesini kaybetmiş hatta karşıtları oluşmuş bir konu bu. Zamanla bu köpek eti yemenin Kore kültüründen kalkacağını düşünüyor ve inanıyorum.
Saygılarımla.
Teşekkürler..
*Her türlü yorum ve tartışmaya açık bir konudur
(sınırlar aşılmadığı sürece). Her türlü sorularınızı sorabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım. Bilmediklerimi araştırıp, okuyup, bulup sizlerle paylaşmaya çalışırım.
Güney Kore'de Köpek Etinin Yeri ... Güney Kore'de Köpek Etinin Yeri ... Biri Kore mi dedi? (김태풍) tarafından üstüne kuruldu. 2/16/2012 Oylama: 5
Copyright© 2011 Biri Koremi Dedi™ Çeviri - Korece Öğrenelim - Kore Adına Birçok Şey. Blogger tarafından desteklenmektedir.