TkEfSaNe Ne Demek? ...

 

"Nereden geliyor bu EfSaNe tribi? (MS)" 

                                Anonim 

    Geçenlerde ismi belli olmayan biri formspring 'te yukarıdaki gibi sormuş, cevap yazmak istedim.
       Aslında ortada trip falan yok. Bu soruyu soran kişi trip kelimesinin manasını ya bilmiyor ya da buraya yanlış yazmış :) Her neyse.
       İlkokuldayken internet kafeye gider arkadaşlarla beraber Counter-Strike oynardık. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da, oyun içinde kullanmak üzere bir takma isim-nickname seçilir. Ben başlarda genelde
'tayfun' yazardım. Yaşım küçük, şu estetiksizliğe bakın. İnsan başharfini büyük yazar. Arkadaşlarımın değişik ve etkileyici takma isimleri olurdu. Kendime bir nickname düşündüm, düşündüm aklıma hiçbir şey gelmedi. Gelenlerde zaten hoşuma gitmiyordu. Bir gün tek başına internet kafeye gittim. İnternet kafede boş masa yoktu. İsmimi sıraya yazdırdım. Gittim birinin yanına oturdum izliyorum. Kafenin %90 'nı zaten counter-strike oynuyor. İzlediğim kişinin takma ismi 'EFSANE' idi. Gerçektende iyi oynuyordu. Genelde hep birinci oluyordu. Benimde bu nickname hoşuma gitti. Eleman internet kafede olmadığı zaman bu takma ismi kullanmaya başladım. Bir gün ne hikmetse iyi oynayıverdim. Göze battık. Kötü oynarken kimsenin salladığı yoktu. Herkes sormaya başladı kim bu 'EFSANE' diye. Bu takma ismi kullanan adamın adıda 'Adnan'mış. İnternet kafede Adnan nerdesin birader diye sesler yükselmeye başladı. Hemen takma ismimi değiştirdim. Kimseye çaktırmadım. :) Başka bir gün tekrar internet kafeye gittim ve yine tüm masalar doluydu. 'EFSANE' takma ismini kullanan Adnan'da oradaydı ve etrafa sesleniyordu:
  • "Kim lan benim nickname kullanan kişi? Görürseniz söyleyin; gözüme gözükmesin. Ayrıca uyarın adam olsun! Benim takma ismimi kullanmasın."
    Benden ses çıkar mı? Tabii ki çıkmaz. Kafeden hemen topukladım. Bir daha da o internet kafeye gitmedim. Sonra düşündüm ki 'EFSANE' takma ismi iyi güzelde, estetik görünmüyor. Bundan sonra takma ismimi 'EfSaNe' şeklinde yazarak kullanmaya başladım. Tabii, çok fazla gidince internet kafeye, oyunu fazla oynayınca ister istemez insan gelişiyor. İyi oynamayada başladım. Ucuz ve atmosferi güzel olan bir internet kafe buldum. Sık sık oraya takılmaya başladım. Çeşitli bilgisayarlara oturduğumdan takma ismim neredeyse her bilgisayarda yazılı olmuş. İnsanlar bakıyor ve beğenip, takma ismini değiştirmeyip 'EfSaNe' şeklinde kullanmaya başladı. Tabii yaşımız kaç ki diğer internet kafedeki adam gibi bağırıp çağıralım, takma ismimizi kullanma diyelim. Benim yeni bir şeyler bulmam gerekti. Ayrıca düşününce 'EfSaNe' takma isminin çok özgün olmadığını farkettim. 'EfSaNe' takma isminide değiştirmek istemiyorum. Ün yapmışız. İnsanlar ismimizi sorar, öğrenir olmuş. (Bu arada harika bir oyuncu değildim, orta düzey bir oyuncuydum.) Takma ismimde, gerçek ismimden kırıntılar olmalı diye düşündüm ve kısa bir süre içinde yeni bir formül geliştirdim. Artık takma ismimi '[TK]EfSaNe' şeklinde kullanmaya başlayacaktım. TK=Tayfun Kamit 'i simgeliyor tabii ki; ismim ve soymim. Zamanla birçok oyunda kullanmaya başladım bu takma ismi. Yine ayrı bir sorunla karşılaştım. Bu da her oyunda '[ ]' simgelerini kullanamıyor olmaktı. O zaman bende bu simgeleri kullanmam diye düşündüm. Artık kendime özgün bir takma ismim oldu; TkEfSaNe. Bir çoğu 'Tekefsane' diye yorumlasada aslında alakası yok. Dediğim gibi; T ve K harfi ismimin ve soyismimin baş harfleridir. 
       Hikayemiz bu şekilde. Çok havalı olmasada benim için güzel bir geçmişe sahip bir takma isim. Bir çok eleştiri aldım. 'EfSaNe' ne abi ya. Ergen misin? falan filan... Ya size ne kardeşim. Ergendik tabii ki bu takma ismi oluştururken. Ben seviyorum gerisi hikaye...


TkEfSaNe Ne Demek? ... TkEfSaNe Ne Demek? ... Tayfun (김태풍) tarafından üstüne kuruldu. 5/19/2012 Oylama: 5
Copyright© 2011 Biri Koremi Dedi™ Çeviri - Korece Öğrenelim - Kore Adına Birçok Şey. Blogger tarafından desteklenmektedir.